2019 års Cliopris till Ragni Svensson
Publicerad den 3 oktober 2019
Ragni Svensson, disputerad i bokhistoria, får priset för sin avhandling om Bo Caverfors och hans förlag.
"Cliopriset, som instiftades 1994 av Clio – den historiska bokklubben och Svenska Dagbladet, uppgår till 25 000 kronor. Det utdelas årligen till »en framstående yngre historiker inom det svenska språkområdet«."
Motiveringen lyder: "I den kongenialt formgivna avhandlingen om Bo Cavefors och hans förlag problematiserar Ragni Svensson på ett snillrikt sätt vad det innebar att vara radikal i Sverige under 1960- och 1970-talet. Genom att använda Cavefors person och förlag som ett nyckelhål till tidens litterära och intellektuella scen synliggör hon på ett elegant sätt vår kulturhistoriska närtid."
<link https: clio.se cliopris external-link-new-window external link in new>Läs mer om Cliopriset här
Läs artikeln i Svenska Dagbladet: <link https: www.svd.se hon-far-cliopriset-friare-kulturdebatt-pa-70-talet external-link-new-window external link in new>Hon får Cliopriset: ”Friare kulturdebatt på 70-talet”
2025-06-23
Magdalena Petersson McIntyre intervjuas i P1:s podd Fabriken
2025-06-18
Moa Petersén intervjuades i Cointelegraph
2025-06-16
Emma Severinsson medverkar i Fråga Lund på SVT
2025-06-10
Ny artikel av Sanne Krogh Groth i tidskriften Resonance
2025-06-03
Emma Severinsson i SVT om krig och mode