Kurs
Kurs 7,5 högskolepoäng • KOVR10
Undervisning – höstterminen 2020
Med anledning av regeringens meddelande den 29 maj, att en återgång till campusundervisning är möjlig fr.o.m. 15 juni, gäller följande angående undervisning på HT-fakulteterna under hösten:
- På grund av pågående coronapandemi (covid-19) och de restriktioner som är utfärdade kommer undervisningen för höstens kurser att ha begränsat antal träffar på campus beroende på tillgången på lämpliga lokaler. Till stor del kommer undervisningen att bedrivas på distans. Detaljerad information om vad som gäller för din kurs meddelas nedan.
- I det fall undervisningen ges på campus finns för varje undervisningslokal anvisade in- och utpassager i förhållande till trapphus, korridorer och entréer (in- och utgångar). Tag hänsyn och följ instruktionerna noga. Handsprit ska finnas tillgänglig i alla lärosalar och grupprum.
Var uppmärksam på annorlunda starttider på dina undervisningsmoment. Angivna tider i ditt kursschema gäller.
Kursen utgör en introduktion till ett metahistoriskt perspektiv på konsthistoria med utgångspunkt i några olika men kompletterande historiografiska perspektiv.
Inledningsvis kommer de konsthistoriska narrationernas framväxt och struktur från mitten av 1800-talet till modern tid att studeras. I den delen av kursen problematiseras de dominerande modellerna för en allmän konsthistoria och dess underliggande förklaringsgrunder. Efter det förflyttas fokus dels till ämnets institutionalisering, dels till de för ämnet historiskt sett centrala teoretiska positionerna. Parallellt med studier av ämnets internationella och nationella framväxt kommer ett antal djuplodande granskningar av för ämnet centrala teoretiska verk att genomföras.
Syftet med kursen är att skapa distans till ämnets kanoniserade berättelser och ett självreflexivt förhållningssätt till ämnets föränderliga teoretiska positioner.
Kurstillfälle:
höstterminen 2020
Utbildningsform:
både campus/online
Studiesätt:
heltid,
dagtid
Kursperiod:
2020-08-31 – 2020-09-29
Anmälningskod:
LU-31601
Behörighet:
90 högskolepoäng från grundnivå, varav 15 högskolepoäng skall bestå av ett fullgjort examensarbete i ämnet Konsthistoria och visuella studier eller motsvarande.
Introduktionsmöte: Måndagen den 31 augusti kl. 13.15 – 15.00 i LUX:A233
Kursansvarig:
Ludwig Qvarnström
Lärare:
Ludwig Qvarnström,
Joacim Sprung
Hur ansöker du?
Magisterutbildning i konsthistoria och visuella studier

Kompetensprofil: konsthistoria och visuella studier
– om konsthistorikers kunskap och kompetenser.